Kolesarjenje v Mariboru ni le način prevoza, temveč postaja ključni element trajnostne mobilnosti v mestu. Projekt CYCLE4MARIBOR združuje ekipo študentov, mentorjev in strokovnjakov, ki si prizadevajo za boljšo kolesarsko infrastrukturo in spodbujanje trajnostnih načinov potovanja. Vsak član ekipe prispeva svoje znanje in izkušnje, njihov skupni cilj pa je omogočiti varnejše, bolj dostopne in privlačne pogoje za kolesarje.
Spoznajte ekipo in njihove misli o kolesarjenju!
Ana Pozderec (študentka geografije in pedagogike)
“Kolesarjenje me veseli, še posebej če je to v naravi. Namesto sedenja v avtu raje zavrtim pedale in izkoristim pot za gibanje na svežem zraku. Prav med vožnjo se mi pogosto porodijo najboljše ideje, ki jih drugače ne bi dobila.”

Polonca Škerget (študentka sociologije in angleščine)
“Magistrska študentka dveh smeri (poučevanje angleščine in sociologija ped.) na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru. Projektu CYCLE4MARIBOR sem se pridružila, ker je moj moto zmeraj bil: Na kolo, za zdravo telo! Z znanstvenim raziskovanjem na projektu želim podpreti trajnostno mobilnost, predvsem kolesarjenje.”

Dejan Pejić (študent prometnega inženirstva)
“Nisem profi kolesar, ampak vseeno rad grem s kolesom kamorkoli. Ni mi pomembna razdalja ali cilj, ampak premagovanje izzivov in dobro počutje tekom vožnje. Ta slika ni nastala tekom daljšega potovanja, ampak med običajno vožnjo s kolesom po Lentu, pri MBajk postaji ob Vodnem stolpu.”

Tara Klevišar (študentka prostorskega načrtovanja)
“Kolo – moj način raziskovanja mest in iskanja popolnih urbanih rešitev. Hitreje kot peš, bolj praktično kot avto in prijazno do okolja. Vsaka pot s kolesom je korak bližje boljšemu mestu!”

Mitja Kuhar (študent geografije in zgodovine)
“Sem mnenja, da s tem, ko “prešaltamo” na kolo dosežemo dvojno zmago. Zmago za okolje, kot tudi za telo. Upam, da bodo rezultati projekta CYCLE4MARIBOR spodbudili čim več ljudi h kolesarjenju oz. “prešaltanju” na bolj zeleno.”

Žiga Ozvaldič (predsednik Mariborske kolesarske mreže)
“Moje poslanstvo je preprosto: spraviti čim več Mariborčanov na kolo in čim manj v prometne zastoje. Prizadevam si, da bi mestne ulice postale bolj prijazne pešcem in kolesarjem ter da bi kolesarske poti bile nekaj, kar dejansko povezuje mesto, ne pa poligon za slalom med slabo načrtovano infrastrukturo. Verjamem, da kolo ni le prevozno sredstvo, ampak način življenja – hitrejše, bolj zdravo in predvsem manj stresno.”

Josip Rotar (zagovornik trajnostne mobilnosti pri MKM)
“Z zanimanjem spremljam projekt CYCLE4MARIBOR, saj ponuja vpogled v kolesarsko mobilnost iz zornega kota študentov in strokovnjakov. Raziskava bo pokazala, kje so največje priložnosti za izboljšave in kako lahko skupnost še bolj podpre kolesarjenje kot ključen del trajnostne mobilnosti v Mariboru.”

Danijel Hojski (asistent na Katedri za prometno tehniko in varnost v prometu Univerze v Mariboru)
“Kot član centra za trajnostno mobilnost na FGPA aktivno spodbujam uporabo kolesa kot trajnostnega prevoznega sredstva. Trudim se, da za potovanja, ki so primerna za kolesarjenje, namesto osebnega avtomobila izberem kolo. Možnosti souporabe koles in prizadevanja za varno kolesarjenje v Mariboru omogočajo, da kolo uporabljam za bližnje opravke, čeprav zaradi oddaljenosti na delo ne pridem s kolesom. Na kolesarjenje ne gledam le kot na odlično obliko rekreacije, temveč tudi kot na način potovanja, ki združuje trajnost, praktičnost in navsezadnje stil.”

Peter Kumer (predavatelj na Oddelku za geografijo Univerze v Mariboru)
“Vse več Mariborčanov na poti v šolo ali na delo kolesari. V mestu se izboljšujejo pogoji za dnevne poti s kolesom, vendar promet še vedno sloni na osebnem avtomobilu. Maribor čaka še dolga pot pri doseganju trajnostne mobilnosti in s projektom CYCLE4MARIBOR bomo prispevali k ukrepom za bolj zdrave, aktivne in podnebju prijazne poti v tem nekdaj industrijskem mestu.”
