Kolesarski koridorji vključeni v OPN: pomemben korak za kolesarsko prihodnost Maribora

Z veseljem sporočamo, da je bil koncept kolesarskih koridorjev vključen v novi Občinski prostorski načrt (OPN) Mestne občine Maribor. To je pomemben korak k uresničevanju dolgoročnega cilja: vzpostavitve kakovostnega, povezanega in varnega kolesarskega omrežja, ki bo omogočalo udobno in učinkovito kolesarjenje za vse generacije.

Kolesarski koridorji so ključni element prometnega načrtovanja, saj predstavljajo hrbtenico mestne kolesarske infrastrukture. Gre za strateško načrtovane poti, ki kolesarjem omogočajo hitre in varne povezave med pomembnimi točkami v mestu in širše. Njihova vključitev v OPN pomeni, da bodo v prihodnosti imeli pomembno vlogo pri načrtovanju novih prometnih ureditev in prenovah obstoječe infrastrukture.

Hrbtenico kolesarskega omrežja sestavlja 11 primarnih kolesarskih koridorjev, označenih od A1 do A11, ki so zasnovani v smeri urinega kazalca. Ti koridorji povezujejo Maribor z okoliškimi občinami in izboljšujejo dostopnost znotraj mesta. Poleg tega omrežje dopolnjujeta tudi daljinski kolesarski poti – Dravska kolesarska pot in EuroVelo 9, ki zagotavljata povezave na širši, mednarodni ravni.

Mariborska kolesarska mreža se že vrsto let zavzema za celostno urejanje kolesarskega prometa v mestu, pri čemer poudarjamo pomen jasnih in ambicioznih ciljev pri prostorskem načrtovanju. Vključitev kolesarskih koridorjev v OPN je rezultat dolgoletnega prizadevanja številnih deležnikov, ki si prizadevamo za bolj trajnostno mobilnost in prijaznejše mesto za vse.

Seveda pa vemo, da je sprejem OPN le prvi korak. Ključno bo njegovo uresničevanje v praksi – od ustreznega načrtovanja posameznih projektov do konkretne izvedbe na terenu. Še naprej bomo pozorno spremljali, kako se bodo načrtovani koridorji udejanjili, in si prizadevali, da bodo rešitve v resnici kolesarjem prijazne, varne in smiselno umeščene v mestni prostor.

Temelji postavljeni že v Kolesarski stretegiji leta 2013

Maribor gradi kolesarsko omrežje na podlagi dolgoročne vizije, ki smo jo začrtali že v Kolesarski strategiji mesta Maribor 2013–2030. Ta strategija ni ostala le na papirju – njene smernice so osnova za današnje ukrepe, ki postopoma izboljšujejo kolesarsko infrastrukturo in povezanost mestnih četrti.

V strategiji smo že pred več kot desetletjem opredelili potrebo po celovitem in dobro načrtovanem omrežju, ki bo kolesarjenje naredilo varnejše, hitrejše in dostopnejše za vse. Vztrajamo pri dolgoročnih ciljih in se zavedamo, da so to teki na dolge proge. Kolesarsko omrežje se ne vzpostavi čez noč, a s premišljenimi koraki in nenehnim delom se približujemo mestu, kjer bo kolesarjenje logična in privlačna izbira za vsakdanja potovanja.

Ta korak je dokaz, da se mesto lahko premika v pravo smer – a kot pri vsakem večjem projektu je pred nami še veliko dela. Verjamemo, da bomo s skupnimi močmi dosegli mesto, kjer bo kolesarjenje enostavna, varna in privlačna izbira za vsakogar.

Mariborska kolesarska mreža bo še naprej zagovornik premišljenega in trajnostnega razvoja kolesarske infrastrukture. Vabimo vas, da nas spremljate in se nam pridružite pri oblikovanju boljše prihodnosti mobilnosti v Mariboru!

Zasnova koncepta kolesarskega omrežja je nastala v sklopu projekta Kolesarsko mesto, ki sta ga sofinancirala Eko sklad in Ministrstvo za okolje in prostor s sredstvi Sklada za podnebne spremembe. Koridorji so tudi umeščeni v Občinski prostorski načrt Mestne občine Maribor. Sicer pa je sama zasnova bila plod dela različnih prostovoljcev in strokovnjakov, ki so se povezali na delavnici Climathon Maribor, leta 2019.

Analizo kolesarskega omrežja smo naredili v sklopu Podnebnega programa Mreže za prostor.

Pripravo akcijskega načrta in delavnice s fokusnimi skupinami smo naredili v sklopu projekta Mesta z vizijo – dialog v Urbani skupnosti, programa Impact4Values.